Młodzi 2.0 – konferencja o młodzieżowych radach z udziałem wiceminister edukacji • Aktualności • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » Aktualności » Młodzi 2.0 – konferencja o młodzieżowych radach z udziałem…
Rady (1)

Młodzi 2.0 – konferencja o młodzieżowych radach z udziałem wiceminister edukacji

17 kwietnia 2018, 13:38 | W regionie

Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN we wtorek, 17 kwietnia br. w Sejmie RP wzięła udział w konferencji „Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości”. Obecny był również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prof. Andrzej Waśko, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Debata w Sejmie RP z udziałem młodych ludzi, w większości członków młodzieżowych rad miast, była okazją do rozmowy nad funkcjonowaniem rad w strukturach lokalnych samorządów. Młodzi ludzie dyskutowali także o zarządzaniu pracą i zespołem, dobrej organizacji swoich działań i osiąganiu najlepszych efektów.

Uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami programu Erasmus+, które przedstawił dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Podczas konferencji wiceminister Marzena Machałek wręczyła nagrody w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Młodzieżowa Rada 2018”. Wzięło w nim udział 29 młodzieżowych rad działających przy jednostkach samorządu terytorialnego. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować film lub prezentację, pokazujące, jakie działania podejmują na rzecz młodzieży i swoich lokalnych społeczności oraz w jaki sposób wypełniają funkcję konsultacyjną.

– Jesteście prawdziwymi liderami. To, co robicie, pociąga za sobą innych ludzi. Za to wam serdecznie dziękuję. Dorośli mogą od was uczyć się nie tylko autentyzmu, szczerości ale również wzajemnego szacunku – powiedziała po rozdaniu nagród wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

Zwycięzcy otrzymali statuetki “Młodzieżowa Rada 2018” oraz upominki od Biura Programu “Niepodległa”. Zostały nimi:

– Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno,
– Młodzieżowa Rada Miasta Poznania,
– Młodzieżowa Rada Miasta Zielona Góra.

Młodzieżowe rady to ustawowe organy doradcze jednostek samorządu terytorialnego, które zajmują się szerzeniem idei samorządowej, konsultacją stanowionego prawa i aktywizacją społeczności lokalnej. Są również reprezentantami lokalnej młodzieży. Według badania przeprowadzonego przez Radę Dzieci i Młodzieży RP, liczba młodzieżowych rad w Polsce w latach 2014-2018 wzrosła o ponad 100 proc.

Podczas konferencji zaprezentowano publikację dotyczącą analizy obecnego funkcjonowania młodzieżowych rad w Polsce. Publikacja ta jest inicjatywą i efektem pracy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wsparcie merytoryczne w przygotowaniu dokumentu zapewnił Instytut Badań Edukacyjnych.

Publikacja_RDiM

Organizatorem spotkania był Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Rady (2)Rady (3)Rady (4)Rady (5)