Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie • Aktualności • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » Aktualności » Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie
minister Marzena Machałek (1)

Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie

14 marca 2019, 10:27

W czwartek, 14 marca br. Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek weźmie udział w Regionalnym Kongresie Zawodowym w Lublinie. Miejsce: Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne w Lublinie.

Przewidziane jest wystąpienie Wiceminister Edukacji Narodowej.

Wystąpienia gości będą dotyczyły zmian w szkolnictwie branżowym, zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, oferty lubelskich szkół zawodowych.

Wiceminister Marzena Machałek wręczy podziękowania pracodawcom z regionu za współpracę i promocję kształcenia zawodowego. Ponadto, Sekretarz Stanu w MEN zwiedzi Targi Edukacyjne, podczas których szkoły ponadgimnazjalne będą prezentowały swoją ofertę.

O godz. 11.30 odbędzie się briefing prasowy Sekretarza Stanu w MEN Marzeny Machałek z udziałem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk.

Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie jest czwartym z szesnastu zaplanowanych spotkań w całym kraju. Kongres jest organizowany przez Wojewodę Lubelskiego
i Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej.

Podczas spotkań w regionach chcemy upowszechnić zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w znowelizowanym w ubiegłym roku prawie oświatowym.

Nowe rozwiązania, których część wejdzie w życie od nowego roku szkolnego 2019/2020 dotyczy przede wszystkim zwiększenia wpływu pracodawców na funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego, dopasowania nowego systemu szkolnictwa branżowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki i poszczególnych branż, a także przygotowaniu zmian programowych, organizacyjnych i prawnych, służących poprawie jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

Chcemy, aby Regionalne Kongresy Zawodowe przedstawiły ogromny potencjał szkół prowadzących kształcenie zawodowe i techniczne w regionie, dały przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między szkołami a pracodawcami.

Spotkania będą również okazją do podziękowania i wyróżnienia pracodawców, którzy wsparli nasze działania i promowali szkolnictwo zawodowe wśród uczniów i rodziców.

Do udziału w kongresach zaproszeni zostali lokalni i regionalni pracodawcy reprezentujący branże, w których kształci się młodzież szkoły, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów, organów prowadzących szkoły zawodowe, wojewódzkich rady rynku pracy, izb rzemieślniczych oraz środowisk związanych z kształceniem branżowym i technicznym.

Regionalne Kongresy Zawodowe organizowane są przez wojewodów i kuratorów oświaty we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej.