Wizyta wiceminister edukacji w Gorzowie Wielkopolskim • Aktualności • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » Aktualności » Wizyta wiceminister edukacji w Gorzowie Wielkopolskim
1 (1)

Wizyta wiceminister edukacji w Gorzowie Wielkopolskim

21 maja 2018, 12:19

Udział w konferencji na temat zmian w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego oraz podpisanie porozumień o utworzeniu klas patronackich pomiędzy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. a Zespołem Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim – to główne punkty wizyty wiceminister edukacji w województwie lubuskim.

W poniedziałek, 21 maja br. w Gorzowie Wielkopolskim Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek wzięła udział w konferencji „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”.

Celem konferencji zorganizowanej przez Lubuskie Kuratorium Oświaty było zacieśnienie współpracy pracodawców ze szkołami i uczelniami. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych firm, instytucji rynku pracy oraz dyrektorzy lubuskich szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

Podczas spotkania w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. obecna była również Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

– Bardzo ważnym elementem edukacji jest odbudowa kształcenia zawodowego i technicznego. Dziś to kształcenie, mimo najniższego od ćwierćwiecza bezrobocia, nie zapewnia absolwentom pracy. Bezrobotnymi staje się 30 procent uczniów po technikach i 40 procent po szkołach zawodowych. Chcemy to zmienić, wspólnie z samorządami. W tej chwili przygotowujemy rozwiązania prawne, a następny etap zmian nastąpi w 2019 roku – mówiła wiceminister Marzena Machałek.

Podczas poniedziałkowej konferencji uczestnicy dyskutowali m.in. o strukturze szkolnictwa zawodowego w województwie lubuskim, kreowaniu współpracy ze szkołami Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz roli mediów w promocji szkolnictwa branżowego i technicznego.

Podczas wizyty w województwie lubuskim, wiceminister edukacji odwiedziła Zespół Szkól Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie. Spotkała się tam z uczniami oraz nauczycielami.

Wiceszefowa MEN w siedzibie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Gorzów Wielkopolski wzięła udział w podpisaniu umowy współpracy pomiędzy Oddział Elektrociepłownia Gorzów Wielkopolski a Zespołem Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Programem objęte zostaną wybrane klasy, w których uczniowie będą kształcić się w zawodach technik energetyk oraz technik automatyk. Program rozpocznie się z początkiem roku szkolnego 2018/2019 i potrwa 10 lat. Porozumienie przewiduje m.in. organizację zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na terenie Elektrociepłowni Gorzów, a także ufundowanie stypendiów dla wyróżniających się uczniów.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej postawiło na kształcenie zawodowe, kładąc nacisk na skuteczne i odpowiednie przygotowywanie młodzieży oraz osób dorosłych do zawodu – podkreślała wiceminister Marzena Machałek.

– MEN jest dobrze przygotowane na przeprowadzenie tej reformy. Nasz cel to przede wszystkim dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki. Istotne jest również zwiększenie wpływu firm oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa na szkolnictwo branżowe i techniczne. Cieszę się, że Grupa Kapitałowa PGE doskonale rozumie tę reformę i bardzo aktywnie w niej uczestniczy – dodała wiceszefowa MEN.

Zwracając się do uczniów uczestniczących w spotkaniu, wiceminister podkreślała, że zdobycie dobrego zawodu, który nie tylko gwarantuje utrzymanie, ale przynosi rozwój i jest prawdziwą pasją, a także istotą rozwoju społecznego. Odnosząc się do podpisania porozumień zaznaczyła, że reforma jest bardzo ważna zarówno dla polskiej branży elektroenergetycznej, jak i całego polskiego przemysłu.

Technikum w Gorzowie Wielkopolskim jest kolejną placówką oświatową, z którą PGE GiEK podpisała porozumienie o współpracy.

15 stycznia br. dokument o utworzeniu klas patronackich PGE zawarto z dyrektorami dwóch szkół z terenu powiatu zgorzeleckiego w Bogatyni, gdzie funkcjonuje kompleks górniczo – energetyczny PGE. W Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu oraz Zespole Szkół Zawodowych w Bogatyni powstaną klasy kształcące w zawodach technik elektryk, mechanik, energetyk, automatyk i mechatronik.

W przyszłości planowane jest także utworzenie klas branżowych pod patronatem PGE w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu, gdzie uczniowie będą kształcić się w zawodach: elektryk, elektromechanik i mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. Klasy pod patronatem PGE powstaną także w powiecie bełchatowskim.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

2 (2)3 (3)4 (4)