Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zgorzelcu – wizyta wiceminister edukacji • W mediach • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W mediach » Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zgorzelcu – wizyta…
Zgorzelec (1)

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zgorzelcu – wizyta wiceminister edukacji

27 czerwca 2017, 14:05 | W regionie | Wypowiedzi | Interpelacje

Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN wczoraj, 23 czerwca br., wzięła udział w uroczystym zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu.

Podczas spotkania ze społecznością szkolną, wiceminister edukacji podkreśliła, że zmiany zaproponowane w systemie szkolnictwa zawodowego mają na celu ściślejsze powiązanie szkół z rynkiem pracy. Pogratulowała wszystkim uczniom osiągniętych sukcesów w kończącym się roku szkolnym.

– Macie znakomite wyniki w nauce, zdobywacie również dobre zawody, które przyczynią się do tego, że znajdziecie dobrą pracę – powiedziała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN.

Wiceminister edukacji najlepszym uczniom oraz nauczycielom wręczyła nagrody i złożyła gratulacje.

W skład Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych wchodzi liceum ogólnokształcące z rozszerzonym programem nauczania wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii i chemii oraz technikum o profilu przyrodniczo-językowym, elektroniczno-elektrycznym, a także informatyczno-dziennikarskim.

Historia szkoły sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy wraz z rozbudową kopalni Turów pojawiła się potrzeba zapewnienia odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników. W 1960 roku w Zgorzelcu powstało Technikum Górnicze, które zostało uruchomione przy Liceum Ogólnokształcącym. W następnych latach szkoła powiększyła się o Technikum Energetyczne przygotowujące pracowników elektrowni.

Dawni absolwenci szkoły to przede wszystkim pracownicy kopalni i elektrowni pracujący na wszystkich możliwych szczeblach kariery zawodowej. Zmiany w polskiej gospodarce oraz oświacie spowodowały, że kierunki górniczo-energetyczne stopniowo wygasały, jednak pozostała pamięć o wieloletniej współpracy oraz dzisiejsza nazwa szkoły imienia Górników i Energetyków Turowa.

Podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku, wiceminister edukacji odwiedziła również najmłodszych przedszkolaków z Przedszkola Integracyjnego nr 8 w Zgorzelcu.

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom szkół ze Zgorzelca życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zgorzelec (2)Zgorzelec (3)Zgorzelec (4)