Mój region • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Mój region
Galeria (1)

Mój region

Jako poseł okręgu jeleniogórsko – legnickiego w swojej działalności skupiłam się przede wszystkim na części jeleniogórskiej, której problemy, ale i zalety są mi bliższe. Z tą częścią okręgu jestem również związana życiowo. Główne miasta na obszarze mojej działalności to: Jelenia Góra, Zgorzelec, Kamienna Góra, Lubań, Lwówek Śląski. Obszar ten w znacznej części, ze względu na położenie u podnóża Sudetów, posiada wysokie walory turystyczne. Dlatego też rozwój branży turystycznej jest tu bardzo dynamiczny. Kapitałem są zarówno warunki naturalne, takie jak np. góry Karkonosze, Izery czy Góry Kaczawskie, ale i mnóstwo zabytków najwyższej klasy, takich jak chociażby Sanktuarium w Krzeszowie, czy wspaniała sieć zamków i pałaców.

Obszar ten jest również w całej swej rozciągłości terenem przygranicznym, co stwarza dodatkowe możliwości rozwoju.

Krótka charakterystyka okręgu legnicko - jeleniogórskiego

Okręg legnicko-jeleniogórski obejmuje swoim zasięgiem obszar dwóch dawnych województw : legnickiego i jeleniogórskiego. W jego skład wchodzi 12 powiatów, 35 miast, w tym 2 miasta na prawach powiatu - Jelenia Góra i Legnica oraz 77 gmin.

Okręg jednoczy dwa bardzo zróżnicowane regiony – co stanowi o jego specyfice. Legnicka część okręgu (północna), w której leżą takie miasta jak Lubin, Głogów i Polkowice jest bardziej uprzemysłowiona (duże zakłady pracy, kopalnie i huta miedzi należące do KGHM).

Jeleniogórska część okręgu (południowa) to część o potencjale turystycznym. Za wyjątkiem „Worka Turoszowskiego” jest to region o niewielkim uprzemysłowieniu i dużym rozproszeniu podmiotów życia społecznego i gospodarczego.

Szczególnie w części jeleniogórskiej odczuwalne jest nikłe poczucie tożsamości społecznej oraz brak odniesienia, na którym można budować wspólne wartości.

Przez szereg lat w okręgu legnicko - jeleniogórskim we wszystkich wyborach wygrywała lewica, obecnie dużym poparciem cieszy się PO, a w szczególności działacze byłej Unii Wolności.

Okręg jest dość zurbanizowany, większość ludności mieszka w miastach. Są to jednak niewielkie miasta lub małe miasteczka.

W całym okręgu widoczny i odczuwalny jest proces odpływu młodych i wykształconych ludzi do większych aglomeracji oraz marginalizacja regionu. Znaczącym problemem jest bezrobocie, które w niektórych powiatach przekracza 20%.

Galeria (2)Galeria (3)Galeria (4)Galeria (5)Ratusz (6)Ratusz (7)Galeria (8)Galeria (9)Galeria (10)kamiennogórski zalew (11)kamiennogórski zalew (12)kamiennogórski zalew (13)Galeria (14)kamiennogórski zalew zimą (15)kamiennogórski zalew zimą (16)Galeria (17)Galeria (18)Galeria (19)Galeria (20)Kamiennogórski zalew latem (21)Galeria (22)Plac Grunwaldzki (23)ul. Karola Miarki (24)Galeria (25)Budynek ZUS-u przy ul. Wojska Polskiego (26)Plac Grunwaldzki (27)Osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Cisowej i Świerkowej (28)Widok Kamiennej Góry z oddali (29)Widok Kamiennej Góry z oddali (30)Widok Kamiennej Góry z oddali (31)Galeria (32)Stadion sportowy przy ul. Juliusza Słowackiego (33)Stadion sportowy przy ul. Juliusza Słowackiego (34)Galeria (35)Galeria (36)Rynek w Kamiennej Górze (37)Zabytkowe sukiennice prowadzące do Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego (38)Rynek w Kamiennej Górze (39)Rynek w Kamiennej Górze (40)Rynek w Kamiennej Górze (41)Rynek w Kamiennej Górze (42)Rynek w Kamiennej Górze (43)Rynek w Kamiennej Górze (44)Rynek w Kamiennej Górze (45)Kościół pw. Świętego P
iotra i Pawła (46)Kościół pw. Matki Bożej Różancowej (47)Kościół pw. Matki Bożej Różancowej (48)Kościół pw. Matki Bożej Różancowej (49)Kościół pw. Matki Bożej Różancowej (50)Kościół pw. Matki Bożej Różancowej (51)Mpka okregu jeleniogórsko - legnickiego (52)