Interpelacja w sprawie koniecznych inwestycji na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Interpelacja w sprawie koniecznych inwestycji na Polanie…

Interpelacja w sprawie koniecznych inwestycji na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie

14 lutego 2012, 10:49 | W regionie | Interpelacje

Pani poseł Marzena Machałek pyta Panią Minister czy zostaną poczynione konieczne inwestycje na Polanie Jakuszyckiej.


Warszawa, 14.02.2012r.


Szanowna Pani

Joanna Mucha

Minister Sportu i Turystyki

Interpelacja w sprawie koniecznych inwestycji na Polanie Jakuszyckiej

w Szklarskiej Porębie

Szanowna Pani Minister, w dniach 18 – 19 lutego 2012r. na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie po raz pierwszy w Polsce odbywać się będzie Puchar Świata w narciarstwie biegowym. Rywalizacją Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen żyć będzie cały sportowy świat. Udział w zawodach potwierdzili najlepsi zawodnicy z 24 krajów świata.

Jakuszyce to stolica narciarstwa biegowego w Polsce. Warunki do uprawiania tego sportu są najlepsze w kraju, śnieg leży tutaj od listopada do maja. Z blisko 30 kilometrowych tras biegowych korzystają tysiące amatorów. W Jakuszycach odbywa się Międzynarodowy Bieg Piastów, który w 2009 roku uznany został za najlepszą sportową imprezę masową w Polsce. W lecie z Polany korzystają turyści i rowerzyści.

Wszystko to jest możliwe dzięki zaangażowaniu samorządu Szklarskiej Poręby oraz Stowarzyszenia Biegu Piastów, które zarządza Polaną i efektywnie pozyskuje sponsorów, wspierających to unikatowe przedsięwzięcie. Niestety ani miasta, ani organizacji pozarządowej nie stać na realizację zadań, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału Polany Jakuszyckiej.

Pomimo ogromnego wysiłku, który umożliwi przeprowadzenie tutaj Pucharu Świata, potrzebne są wciąż ogromne środki na inwestycje. Inwestycje te nie zostaną zrealizowane, jeśli w pomoc nie zaangażuje się państwo. Konieczna jest budowa sanitariatów i zaplecza dla zawodników. Palącym problemem jest także brak parkingów. Konieczne są fundusze na przystosowanie infrastruktury do potrzeb zawodów w biathlonie.

Aby tegoroczny Puchar Świata mógł się odbyć, konieczne było przeprowadzenie wielu inwestycji. Na Polanie Jakuszyckiej stanął tymczasowy stadion na 4,5 tys. kibiców, postawiono kontenery na szatnie dla zawodników i serwis narciarski. Niezbędna była przebudowa sieci energetycznej i telefonicznej. Jak oszacowali organizatorzy, koszt zrealizowanych zadań wyniósł 4 miliony złotych.

Wysiłek finansowy Miasta Szklarskiej Poręby oraz organizacji pozarządowych musi jednak zostać wsparty przez budżet państwa, aby w pełni wykorzystać potencjał Polany Jakuszyckiej i także w Szklarskiej Porębie organizować imprezy sportowe na światowym poziomie. Dlatego też:

Apeluję do Pani Minister o wsparcie modernizacji infrastruktury sportowej na

Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie

Proszę również o odpowiedź na następujące pytania:

- Czy Ministerstwu Sportu i Turystyki znane są problemy związane z finansowaniem inwestycji infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie?

- Czy Ministerstwo zamierza zaangażować się w pomoc w modernizacji infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej?

- Czy resort posiada rezerwy finansowe, z których mógłby jeszcze w tym roku wspomóc budowę i przebudowę infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej?

Z wyrazami szacunku

Marzena Machałek