Mocne słowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego. • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Mocne słowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego.
MS (1)

Mocne słowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

26 listopada 2020, 10:58 | W regionie
Podzielę się z Państwem mocnymi słowami wypowiedzianymi przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Cały świat zmaga się dziś z kryzysem ekonomicznym, jakiego historia do tej pory nie znała. W niektórych krajach, np. Wielkiej Brytanii, spadek PKB będzie największy od 300 lat!
Nie będę przekonywał, że sytuacja gospodarcza jest dobra, bo jest bardzo trudna. Ale po skutkach pierwszej fali epidemii wyraźnie widać, że nasze sposoby na walkę z kryzysem i zastosowane przez rząd instrumenty przynoszą wymierne rezultaty - potwierdzone kolejnymi raportami niezależnych, renomowanych instytucji - European Commission, OECD i wielu innych.
Mamy jedne z najlepszych wyników w Europie, jeśli chodzi o poziom bezrobocia i poziom aktywności ekonomicznej - który nota bene jest wyższy niż przed wybuchem kryzysu! Opieramy się skutecznie wzrostowi bezrobocia i fali bankructw firm.
Dzieje się tak dlatego, że szybko i odważnie uruchomiliśmy programy Tarcz - Antykryzysowej i Finansowej. Tak rozumiemy rolę państwa - nie chcemy być wyłącznie nocnym stróżem który jest ślepy na to, co dzieje się dookoła.
Państwo polskie nie zostawiło przedsiębiorców i pracowników samych sobie. Od wiosny wpompowaliśmy w krajową gospodarkę kilkaset miliardów złotych w formie różnych instrumentów pomocowych.
Efekty tarcz mówią same za siebie. Według danych Narodowy Bank Polski Polska w 2020 roku będzie miała największą nadwyżkę na rachunku bieżącym od czasów wejścia do Unii Europejskiej. OECD i Komisja Europejska prognozują jeden z najniższych spadków PKB Polski w stosunku do reszty krajów UE.
Przed nami kolejne trudne miesiące. Od nas zależy, jak szybko będziemy w stanie odbić się z dołka, w którym się znajduje się cały świat. Musimy poważnie podejść do obostrzeń epidemicznych, bo gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy nierozerwalnie ze sobą powiązane.
Dlatego dziś prezentujemy kolejną wersję Tarczy Finansowej Polski Fundusz Rozwoju oraz Tarczę Branżową. W tej chwili szacujemy ich wartość na 35 do 40 miliardów złotych. Konsekwentnie spełniamy wcześniejszą obietnicę - w wojnie z pandemią i kryzysem państwo polskie nie zostawi nikogo bez pomocy. Robimy wszystko, by pomóc pracownikom i przedsiębiorcom by uratować jak najwięcej miejsc pracy.
Dziś najważniejsze pytanie nie brzmi, kiedy Polska i Europa wyjdą z kryzysu, ale jak z niego wyjdą. Poprzez wykorzystanie inwestycji, konsumpcji, eksportu i wszystkich instrumentów, jakimi dysponuje polski rząd razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu.
MS (2)MS (3)