Seminarium branżowe w Poznaniu z udziałem wiceminister edukacji Marzeny Machałek • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Seminarium branżowe w Poznaniu z udziałem wiceminister edukacji…
Seminarium (1)

Seminarium branżowe w Poznaniu z udziałem wiceminister edukacji Marzeny Machałek

10 stycznia 2018, 14:57 | W regionie

W jakich branżach i zawodach powinniśmy uczyć młodych ludzi, jak najlepiej weryfikować ich wiedzę oraz umiejętności, a także jakie pojawiają się główne problemy dotyczące funkcjonowania danej branży oraz jakie są jej potrzeby – między innymi na te tematy rozmawiali uczestnicy kolejnego seminarium branżowego.

Dziesiąte z kolei seminarium branżowe z udziałem wiceminister edukacji Marzeny Machałek odbyło się we wtorek, 9 stycznia br. w Poznaniu. Udział w nim wzięli przedsiębiorcy reprezentujący branżę motoryzacyjną i mechaniczną.

Wiceminister w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważną rolę w kształceniu zawodowym odgrywają pracodawcy.

– To oni najlepiej wiedzą czego uczyć młodych ludzi oraz jak sprawić, aby absolwenci byli przygotowani do rynku pracy. Słuchamy ich głosu – podkreśliła Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. – Chcemy usłyszeć od pracodawców co należy zmienić, aby nauczanie zawodów było efektywne, co zmienić w podstawach programowych kształcenia w zawodach oraz czego wymagać od uczniów na egzaminach. To jest istotne – dodała.

Wiceszefowa MEN wskazała również, że wprowadzone zostało zróżnicowanie w finansowaniu kształcenia zawodowego. W 2019 roku będzie ono uzależnione od efektywności kształcenia.

– Chcemy aby ponad 9 mld zł, które wydajemy teraz na kształcenie było wydawane rozsądnie – powiedziała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. – Dzisiaj oczywistym powinno być to, że inwestujemy w człowieka. To jest równorzędne, a nawet ważniejsze niż inwestowanie w technologię – podkreśliła wiceminister edukacji.

Podczas seminarium w Poznaniu potencjał i kierunki rozwoju branż: mechanicznej oraz motoryzacyjnej zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Uczestnicy seminarium zapoznali się z głównym kierunkiem zmian w systemie szkolnictwa zawodowego, zasadami egzaminowania w zakresie zawodu i kwalifikacji oraz możliwościami włączenia pracodawców w system egzaminowania. Z kolei przedstawiciel Ośrodka Rozwoju Edukacji omówiła szczegółową strukturę podstawy programowej. Tematem wtorkowej rozmowy był również Zintegrowany System Kwalifikacji i możliwości włączenia kwalifikacji rynkowej do zintegrowanego rejestru kwalifikacji.

W seminarium w Poznaniu uczestniczyła również Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski oraz Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty.

W drugim dniu seminarium odbyła się dyskusja na temat zawodów oraz zakresu treści w przygotowanych projektach podstawy programowej kształcenia w zawodach, która wejdzie w życie od 1 września 2019 roku.

Kolejne seminarium branżowe zaplanowane zostało w dniach 16-17 stycznia 2018 roku w Katowicach. Tam o przyszłości szkolnictwa zawodowego chcemy rozmawiać z przedstawicielami branży górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej.

Już dziś zapraszamy do udziału zainteresowanych pracodawców. Szczegóły wydarzenia.

Cykl spotkań odbywa się w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1. Forum partnerów społecznych”.

Seminarium (2)