Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu
Branżowa (1)

Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu

24 stycznia 2018, 11:02 | W regionie

Konferencja MEN dla przedstawicieli biznesu.

Szanse i możliwości współpracy przedstawicieli biznesu na rzecz kształcenia zawodowego oraz zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym – to główne tematy konferencji pn. „Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu” z udziałem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

W wydarzeniu, które odbyło się w poniedziałek, 22 stycznia br. w gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii uczestniczyła również wiceminister edukacji Marzena Machałek, która przedstawiła kierunki zmian w szkolnictwie branżowym oraz technicznym.

W swoim przemówieniu minister Anna Zalewska przypomniała, że na początku stycznia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wystosowali specjalny list do pracodawców, zwracając się do nich o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego. W treści listu zachęcano do m.in. obejmowania patronatem szkół zawodowych oraz bliższej współpracy z pracodawcami przy planowaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych adresowanych do młodych ludzi podejmujących decyzję o wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

– Chcemy dzisiaj przedstawicielom spółek powiedzieć jakie możliwości daje im system edukacji oraz pokazać dobre przykłady współpracy firm ze szkołami. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami biznesu, aby zaangażowali się oni w promocję szkolnictwa zawodowego i branżowego – powiedziała minister Anna Zalewska.

– Aby promocja szkolnictwa zawodowego, w tym szkolnictwa branżowego, udała się, musi się w nią zaangażować większość spółek skarbu państwa – dodała.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreślała z kolei, że w zmienianiu systemu szkolnictwa branżowego i technicznego kluczową rolę odgrywają pracodawcy.

– Chcemy, aby pracodawcy razem z nami budowali szkolnictwo zawodowe. Młody człowiek musi wiedzieć, że po takiej szkole będzie miał dobrą pracę i dobre wykształcenie. Musimy też przekonać samorządowców by włączyli się w zmienianie szkolnictwa zawodowego – mówiła Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska dodała, że w ponad 80 proc. rodzin to rodzice mają wpływ na wybór szkoły przez dzieci.

– Chcemy pokazywać nowoczesny przemysł tak, aby młodzi ludzie chcieli uczyć się w szkołach branżowych i technikach. Będziemy pokazywać rodzicom, że szkoła zawodowa to dobry wybór dla ich dziecka – dodała szefowa MEN.

Podczas poniedziałkowej konferencji została omówiona rola pracodawców w systemie kształcenia zawodowego. Program wspierania kształcenia zawodowego dla branży energetycznej omówiła Agnieszka Czarnecka, zastępca dyrektora Departamentu Zarzadzania Kapitałem Ludzkim z Polskiej Grupy Energetycznej S.A., a dr Grzegorz Kądzielawski wiceprezes Grupy Azoty S.A. przedstawił na czym polega współpraca firmy ze szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe. Innowacyjne metody łączenia edukacji z biznesem na przykładzie inicjatyw Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaprezentowała Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ponadto w trakcie spotkania zaprezentowano szanse i możliwości współpracy spółek skarbu państwa na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego w ramach programów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Konferencja skierowana była w szczególności do przedstawicieli departamentów odpowiedzialnych za promocję, komunikację, działania marketingowe w firmach, a także osób zajmujących się zatrudnianiem nowych pracowników oraz polityką kadrową firmy.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

Branżowa (2)Branżowa (3)