Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach • W regionie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W regionie » Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach
Rada (1)

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach

17 stycznia 2018, 13:31 | W regionie
Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN we wtorek, 16 stycznia br. uczestniczyła w obradach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.

Wtorkowe posiedzenie w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim poświęcone było przyszłości kształcenia zawodowego w perspektywie wdrażanych zmian w tym zakresie.

Wiceminister edukacji w swoim wystąpieniu podkreśliła, że kształcenie zawodowe powinno zapewnić dobrą ofertę odpowiadającą potrzebom rynku pracy, być atrakcyjne pod względem programowym oraz tworzone i realizowane w ścisłej współpracy z pracodawcami.

– Musimy wspólnie działać, aby szkolnictwo odtworzyć. Naszym zadaniem jest zmiana myślenia o szkolnictwie zawodowym. Nie da się kształcenia zawodowego uzdrowić bez wsparcia pracodawców – podkreśliła Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. – Wprowadziliśmy już pierwszy etap zaplanowanych zmian. Zmodyfikowaliśmy podstawy programowe kształcenia w zawodach. Chcemy w ten proces włączyć pracodawców. Rozumiemy, że inne potrzeby mają duże przedsiębiorstwa, inne zaś rzemieślnicy – dodała wiceminister edukacji.

Wiceszefowa MEN zaznaczyła, że kształcenie zawodowe powinno kłaść duży nacisk na naukę praktyczną, ale z zachowaniem odpowiedniej proporcji elementów praktycznych i teoretycznych w zawodach. Wskazała tu na kluczową rolę pracodawców.

– Jeśli jest dobra wola samorządu, dyrektora szkoły i pracodawcy to podstawy programowe są na tyle elastyczne, aby przygotować program nauczania dostosowany do lokalnego rynku pracy – dodała wiceminister edukacji.

Udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, samorządu województwa, rządu, pracodawców i partnerów społecznych.


Źródło: men.gov.pl