Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna 2017 – polscy uczniowie z medalami • W sejmie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W sejmie » Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna 2017 – polscy uczniowie z medalami
Olipmiada (1)

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna 2017 – polscy uczniowie z medalami

7 sierpnia 2017, 14:57 | W regionie

Zakończyła się 48. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (IPhO 2017), która odbyła się w Yogyakarcie (Indonezja). W tegorocznym konkursie uczestniczyli przedstawiciele 88 państw świata. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Polski.

Srebrny medal wywalczył Jakub Boguta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Z brązowym krążkiem z Yogyakarty wrócił uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej – Juliusz Neuman. Honorowe wyróżnienie otrzymał natomiast Wojciech Szymański z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przedmiotowych. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1967 roku w Warszawie i była wzorowana na polskiej Olimpiadzie Fizycznej. Pomysłodawcą konkursu był Czesław Ścisłowski – nauczyciel fizyki i pracownik akademicki. Początkowo w zmaganiach uczestniczyli tylko uczniowie z krajów Europy Środkowej.

Celem Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej jest popularyzacja wiedzy z fizyki oraz nawiązywanie współpracy w środowisku osób związanych z nauczaniem tego przedmiotu. W zmaganiach uczestniczą laureaci zawodów organizowanych przez krajowe ministerstwo edukacji lub równoległą instytucję. Podczas konkursu uczniowie mierzą się zarówno z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi.

Uczniowie reprezentujący Polskę na zawodach w Indonezji zostali wyłonieni podczas 66. Olimpiady Fizycznej, której finał odbył się pod koniec kwietnia.

To kolejny sukces naszych fizyków w międzynarodowym konkursie rozgrywanym podczas tegorocznych wakacji. Przypomnijmy, że na początku lipca licealiści z Opola i Warszawy wywalczyli złoty medal na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej