Laboratoria Przyszłości

Środki przeznaczone na cyfryzację szkół i gospodarstw domowych w ostatnich latach wyniosły około 8 mld zł  z czego 3 mld zł to inwestycja w infrastrukturę szkolną oraz w szkolenia nauczycieli.
 
Od jesieni 2021 roku, Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje program “Laboratoria Przyszłości”. To największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację – około miliarda złotych trafiło już do kilkunastu tysięcy szkół podstawowych w całym kraju. Samorządy otrzymywały na każdą szkołę od 30 000 zł do nawet kilkuset tysięcy. W ramach programu, każda szkoła podstawowa w Polsce zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości.
 
W ramach programu przeznaczamy 1 miliard zł na budowanie kompetencji przyszłości: kreatywności, pracy zespołowej, umiejętności praktycznych i technicznych wśród dzieci i młodzieży. Pomagamy uczniom odkrywać ich talenty i zapewniamy nowoczesne środowisko do nauki na miarę edukacji najnowszej generacji.
 
Cały program został zrealizowany w kilka miesięcy – od podjęcia decyzji, po wypłatę 100% środków szkołom, co pokazuje skuteczność inwestowania przez Rząd w nowoczesną edukację. Na tym tle szczególnie blado wypadają nasi poprzednicy, którym przez cały okres rządów nie udało się zrealizować ich flagowego programu edukacyjnego – z “Cyfrowej Szkoły” skorzystało łącznie … 1,4% szkół.

W “Laboratoriach Przyszłości” bierze udział niemal każda (ponad 99%) samorządowa szkoła podstawowa w Polsce z praktycznie każdej gminie.