Rządowa Tarcza Antyinflacyjna

Dzięki Rządowej #TarczaAntyinflacyjna chronimy polskie rodziny, bo zawsze stoimy po stronie obywateli. 🇵🇱
📉 Obniżamy podatki:
✅ na gaz
✅ na prąd
✅ na ogrzewanie
✅ na paliwo
✅ wprowadzamy #DodatekOsłonowy od 400 do ponad 1400 zł
 
Po więcej informacji zapraszam na stronę: www.chronimyrodziny.gov.pl

Inflacja to problem globalny

Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Jest to problem globalny – mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19, ale także szantaż gazowy Rosji i polityka energetyczna Unii Europejskiej. 

– Inflacja przyszła do nas razem z wysokimi cenami gazu z Rosji, wysokimi cenami energii z Unii Europejskiej. W Unii Europejskiej jest taki mechanizm –  nazywa się ETS. To uprawnienia do emisji CO2. 4 lata temu te uprawnienia kosztowały 7 euro za tonę, dzisiaj kosztują blisko 100 euro za tonę, a więc kilkanaście razy więcej. To przekłada się na ceny energii, a ta cena energii, którą zaimportowaliśmy z Unii Europejskiej i Rosji, przekłada się na wyższe ceny produktów – poinformował premier. 

Odpowiedzią na wzrost cen jest Rządowa Tarcza Antyinflacyjna. Premier podkreślił, że nie odpowiada ona na wszystkie bolączki, ponieważ jest to niemożliwe. Jednak pokazuje, że rząd robi wszystko, co się tylko da, żeby złagodzić skutki inflacji i zmniejszyć koszty dla rodzin.

Już od stycznia – więcej pieniędzy w portfelach Polaków dzięki obniżce podatków 

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna nie jest jedynym wsparciem dla budżetu domowego. W ramach Polskiego Ładu obniżamy podatki –  to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. 

•    Podwyższamy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł – wchodzimy na europejski poziom. Dzięki temu nie będzie podatków od zarobków do 30 tys. zł.
•    Wprowadzamy wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.
•    Wprowadzamy Emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł. Emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.
•    Kolejny raz obniżamy stawkę ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.

Polski Ład to także wsparcie dla rodzin z dziećmi. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Więcej na temat rozwiązań w ramach Polskiego Ładu przeczytasz na stronie gov.pl/polskiład 

Najważniejsze założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej

•    Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

To duże uszczuplenie dochodów budżetowych państwa, ale bardzo ważna korzyść dla obywateli, którzy ogrzewają gazem swoje mieszkania i domy.

•    Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

Rozwiązanie to pozwoli na zostawienie milionów złotych w kieszeniach obywateli.

•    Obniżka VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

Obniżka podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wpłynie na obniżenie czynszu.

•    Obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy – do końca maja 2022 r.

Maksymalna obniżka akcyzy na paliwo to kolejne działanie mające na celu zmniejszenie kosztów dla polskich rodzin i przedsiębiorców.

•    Wdrożenie dodatku osłonowego

Skorzysta z niego nawet 6,8 mln gospodarstw domowych. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1437,5 zł w zależności od liczebności rodziny.