– To jest bardzo dobra wiadomość, że się dzisiaj spotykamy, jesteśmy razem i wyrażam taką głęboką, ogromną nadzieję, że tak jak rozpoczęliśmy ten rok stacjonarnie, to też stacjonarnie ten rok zakończymy – mówiłam podczas dolnośląskiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022.
Podkreśliłam, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przez całe wakacje realizowało działania, które były ukierunkowane na bezpieczny powrót do nauki stacjonarnej. Wskazała, że rząd przekazał 100 mln zł, aby do szkół i placówek mogły trafić środki bezpieczeństwa: – Trafią do was specjalna infrastruktura do dezynfekcji, termometry bezdotykowe, maseczki, płyny. To jest to wszystko, co musi w szkole być, byśmy byli bezpieczni, byśmy wygrali te walkę z pandemią.
Podziękowałam także nauczycielom za wsparcie okazywane uczniom podczas nauki zdalnej: – Bardzo wam dziękuję za ten okres nauki zdalnej. To była wielka sprawa. Z dnia na dzień przestawić się z jednego systemu nauczania na drugi. I zrobiliście to znakomicie. Wiem, że często poświęcaliście swój prywatny czas, by się kontaktować z rodzicami, z uczniami, by ich wspierać w tym trudnym okresie, kiedy szkoła była poza normalnym zasięgiem, a była w zasięgu internetowym – powiedziałam.
Wszystkim uczniom rozpoczynającym dziś rok szkolny wiceminister edukacji i nauki złożyła najlepsze życzenia: – Życzę, żebyście jak najwięcej w tym roku skorzystali z tego, że jesteście wspólnie, że jesteście razem. Uczcie się, uśmiechajcie się do siebie, współpracujcie. To jest bardzo ważne, żebyśmy byli dla siebie przyjaciółmi, żebyśmy się wzajemnie wspierali, tego wam życzę bardzo serdecznie.
Szkoła Podstawowa w Ruszowie
Gmach szkoły powstał na początku XX wieku (1906 r.). Na przestrzeni dekad szkoła zmieniała się i rozbudowywała. Od 1973 r. nosi imię „Bohaterów 37 Pułku Piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego”. Na terenie placówki znajduje się pomnik ku czci poległych bohaterów. Żołnierze należący do tego ugrupowania w ramach operacji berlińskiej wyzwolili Ruszów i okoliczne tereny.
Szkoła w Chobieni powstała z połączenia szkół katolickiej oraz ewangelickiej i funkcjonowała w budynku, który powstał w 1922 r. W czasie wojny został on zamieniony na szpital wojskowy. Po wysiedleniu ludności niemieckiej i napływie repatriantów ze Wschodu pojawiała się konieczność utworzenia polskiej szkoły. Początkowo nauka odbywała się w sali budynku parafialnego. Otwarcie nowej szkoły nastąpiło w 1947 r. W 1967 r. szkole nadano imię Bohaterów Westerplatte.